Aktualności

Schemat funkcjonalny realizacji struktury LAN RING o przepustowości maksymalnej 10G

Szanowni Państwo,

          Z wielką przyjemnością informujemy, że do oferty sprzętowej firmy TAP Systemy Alarmowe SP. Z O.O. wprowadziliśmy nową serię switch’y produkcji METEL. W porównaniu do dostępnej (serii F) najważniejszą zmianą jest zwiększenie maksymalnej przepustowości projektowanego/budowanego LanRingu do prędkości 10G co rozwiązuje kwestię ograniczeń ilości kamer CCTV obsługiwanych przez strukturę LanRing. Na chwilę obecną w nowej serii dostępny jest jeden model switch’a, 8 portowa jednostka o symbolu - 20G-2X.8.0.F-BOX(link). Zwiększenie prędkości pracy ringu z 1G do 10G pociąga za sobą również potrzebę stosowania stosownych modułów/wkładek SFP (W4,W5) - BX-10G-20-W4, BX-10G-20-W5(link). Niestety tak jak w przypadku (serii F) obsługa portów szeregowych oraz I/O wygląda identycznie, co oznacza, że możemy wykorzystywać jedynie 1 z dwóch dostępnych portów RS485 danego switch’a dla transmisji RS485 9600bps, half duplex – I&HAS Galaxy Dimension(link).

           Prezentowany a udostępniony w załączniku rysunek poglądowy ma zasadniczo dwa różne zadania.

           Pierwsza kwestia do omówienia to sugestia możliwości zwiększenia funkcjonalności switch’a z uwagi na fakt wprowadzenia wielu magistral RS485 Galaxy Dimension w oparciu o możliwości konwerterów RS485-TCP/IP. Do dyspozycji mamy dwa różne rozwiązania techniczne: 1 portowy MiniLan485(link) stosowany powszechnie w systemach w których integrator nie posiada możliwości ułożenia kablowego toru RS485 co naturalnie skłania do konwersji magistrali szeregowej do sieci TCP/IP. Drugi rozwiązaniem jest stosowanie 2 portowego konwertera MiniLan4B2(link) który zapewnia nam konwersję jednoczesną dwóch magistral szeregowych RS485 do sieci TCP/IP. W przypadku tego drugiego musimy pamiętać, że w przeciwieństwie do MiniLan485, MiniLan4B2 będzie pracował poprawnie jedynie w przypadku podłączenia wspomnianego konwertera do sieci TCP/IP opartej o urządzenia aktywne produkcji METEL(link) co całkowicie wyklucza ten konwerter do stosowania w sieciach opartych o urządzenia aktywne innych producentów.  

          Druga kwestia którą należy poruszyć to kwestia programowania struktury komunikacyjnej. Podobnie jak w przypadku (serii F) programowanie odbywa się przy użyciu darmowego oprogramowania diagnostycznego SIMULAND(link) w oparciu o „multicast IP” gdzie „krosujemy” transmisję TX magistrali nadajnik z RX magistrali odbiornik – patrz zielone tabele w załączonym rysunku. Ważne aby zwrócić uwagę, że możemy dowolnie określać multicast IP niezależnie od tego czy do LanRing magistrala wprowadzana jest poprzez wbudowany port RS485 switch’a czy też wykorzystujemy możliwości urządzeń klasy MiniLan485/4B2.

          Oczywiście wszystkich zainteresowanych rozwiązaniem zapraszam do dyskusji oraz wymiany doświadczeń. Mam jednocześnie nadzieję, że obecna sytuacja związana z COVID w najbliższym czasie się ustabilizuje co da nam większe możliwości organizacji szkoleń w zakresie oferowanych przez firmę TAP rozwiązań technicznych. Przeglądając rysunek *.pdf proszę zwrócić uwagę, że dla Państwa wygody został on oznaczony wieloma linkami. Klikając na dowolne urządzenie naniesione na rysunek zostaniecie Państwo przeniesieni do szczegółowego opisu dostępnego na naszej stronie. Życzę miłej i owocnej lektury oraz dużo, dużo zdrowia.

Pełna wersja dokumentu znajduje się w dokumentach do pobrania przy produkcie C-520D

Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Tomasz Górski TAP